1. Ana Sayfa
  2. Altın Tavsiyeler
  3. Surf Casting – Kıyıdan Balık Avları Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Trendlerdeki Yazı

Surf Casting – Kıyıdan Balık Avları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Surf Casting yani kıyıdan balık avı hakkında bilinmesi gerekenler. Beklemeli avda kullanılan ekipmanlar, takımlar, hedef balıkların neler olduğuna dair.

surfcastingg

Surf Casting nedir?

Kelime anlamı olarak tanımlayacak olursak “Uzağa atış” manasına gelmektedir. “Long casting” yani uzağa atış anlamındaki avlanma biçiminin aşina olduğumuz söylemi Surf Casting‘dir.

Uzağa Atış
Uzağa Atış

Denizlerin dip yapıları sürekli değişkenlik göstermektedir. Neredeyse tüm denizlerin kıyıdan açığa gittikçe derinleştiğini görürüz. Genellikle kıyıdan 100 metre ileride başlayan ve dalga tepecikleri adı verilen kum tepeleri oluşmaktadır. Rüzgarlı havalarda genellikle dalganın başladığı yerin 5 m ile 10 m ilerisinde yer almaktadır. Deniz dibinde yer alan kurtlar, böcekler, plazmalar ve benzeri şeyler kum tepeciklerine çarpan dalgalardan dolayı deniz dibi karışmakta avcı balıklara kolay yem olabilecek şekilde suyun içinde sağa sola savrulmaktadır.

Kıyıya yaklaşsa da dalgalar gücünü çok fazla kaybetmez ve balıklar için zorlu bir maraton olduğundan genellikle levrek, çupra, eşkina, kalkan vs. gibi balıklar ilk dalganın kırılma noktasına yakın yerlerde yemlenme yaparlar. Surf Casting yöntemindeki uzağa atmaya çalışmanın mantığı da avlanma yüzdemizi yükseltmek içindir.

Kamış Seçimi

Öncelikle belirtmek isterim ki bu disiplinde avlanmak isteyen bir amatör balıkçının kullanacağı kamışın boyu standart olarak 420 cm olmalıdır. Bir başka deyiş ile 4.20 cm. Nedenine gelecek olursak, çeşitli atış şekillerine göre değişmeyen tek şey amacımızın uzağa atış olmasıdır. Bunu sağlayabilmek adına bu standarttı bir kere bi kenara yazmak durumundayız.

Surf Casting Kamış
Surf Casting Kamış

Genel olarak amatör balıkçılıkta teleskopik ve parçalı kamışlar bulunmaktadır. Surf Casting avlarınız için ise kişisel önerim hangi marka ürün kullanırsanız kullanın parçalı kamışları tercih etmeniz yönünde olacaktır. Kamışlar da dikkat etmeniz gereken bir diğer husus da misina seçimidir. Eğer ip misina tercih edecek olursanız kesinlikle kamışlarınız da fuji halkalar olmalıdır ki ip misinanın verdiği zarar karşı dimdik ayakta durabilsin.

Makine Seçimi

Bu avlanma disiplininde diğer avlanma türlerinde kullandığınız bütün makineleri bir kenara bırakmanız gerekecektir. Seçtiğiniz surf makinesi olabildiğince büyük misina sarma kafası ve kapasitesi ile düşük devir, güçlü sarma sistemine ve güç kazanmak açısından uzun sarma kolu ve sağlam iç mekanizmaya sahip olmalıdır.

Surf Casting Makine
Surf Casting Makine

SurfCasting hakkında temel bilgiler bunlardan ibarettir. Gelecekteki yazılarımda avlanma stillerinden hangi deniz havasında hangi beden kullanmamız gerektiğine kadar bilgi ve tecrübelerimi sizlerle paylaşacağım.

Bu avlanma disiplininde hala anlamadığınız yerler varsa bu adresteki videoyu izlemenizi tavsiye ederim.

Sağlıcakla kalın.

Yorum Yap

Yorum Yap