1. Ana Sayfa
  2. Aile Planlaması
  3. Sağlıklı Doğum Kontrol Yöntemleri Nelerdir?
Trendlerdeki Yazı

Sağlıklı Doğum Kontrol Yöntemleri Nelerdir?

Aile planlamasının kurallarından bir tanesi sağlıklı şekilde doğum kontrolünü sağlamaktan geçer. Sağlıklı doğum kontrol yöntemlerini çiftlerin bilmesi gerekir.

dogum-kontrol

Ülkemizde en çok tercih edilen doğum kontrol yöntemleri; kadınların kullandığı gebelik önleyici doğum kontrol hapları ve kadınlara uygulanan rahim içi spiraldir. Diğer sağlıklı doğum kontrol yöntemleri ise; tüp ligasyonu ( kadının tüplerinin bağlanması işlemi), iğne (kadınlara uygulanır), erkek sperm hücrelerini öldürücü tabletlerdir. Bu yöntemlerden, iğne, doğum kontrol hapı ve rahim içi spiral uygulaması geri dönüşü olan, uygulamaya son verildiğinde tekrardan hamile kalınabilen yöntemlerdir. Tüp ligasyonu ise; dönüşü olmayan, doğum sonrası kadınlara isteğe bağlı olarak uygulanan cerrahi bir operasyondur.

Doğum Kontrol Hapları

dogum-kontrol-hapi
Doğum Kontrol Hapları

Doğum kontrol hapları sağlıklı doğum kontrol yöntemleri arasında neredeyse ilk sırayı almaktadır. Bu haplar, düzenli olarak kullanıldığında yumurta oluşumunu engeller ve rahim ağzı salgılarının kalınlaşmasını sağlayarak sperm hücrelerinin rahme ulaşmasına engel olur; döllenmenin gerçekleşmesini engeller.

Bu doğum kontrol hapları, korunmak isteyen sağlıklı her kadın tarafından kullanılabilir. Fakat dikkat edilmesi gereken şey; hapın düzenli olarak kullanılmasıdır. Cinsel ilişki yaşansın ya da yaşanmasın hapların her gün alınması gerekmektedir. Bu hapların, bir gün bile kullanılmasının aksatılması gebelik riskini arttırmaktadır.

Spiral (Rahim İçi Araç)

Spiral
Spiral

Bir uzman doktor tarafından, cerrahi bir operasyon gerektirmeden kadının rahim içine esnek materyalden yapılmış bir aracı yerleştirmesi ile gerçekleşen doğum kontrol yöntemidir. Takılan bu spiral sayesinde, sperm hücrelerinin kadındaki tüplere ulaşımı engellemiş olur. Belki de sağlıklı doğum kontrol yöntemleri arasında en rahatı olan spiral, çıkartıldıktan hemen sonra gebe kalınmasına imkan vermektedir. Kısıtlayıcı ya da olumsuz bir etkisi bulunmamaktadır. Fakat burada dikkat edilmesi gereken; spirallerin maksimum bir kullanım süresi olduğudur. Uzun yıllar boyunca hiç çıkarılmadan etkisini devam ettiren spirallerin, maksimum süreye ulaşıldığında yenilenmesi gerekmektedir.

Spermisid (Fitil)

Spermisid
Spermisid

Vajinanın içine bir fitlin yerleştirilmesi ile gerçekleştirilmektedir. Bu yöntem ile, sperm hücrelerinin rahme ulaşması engellenir ve engelleme sırasında spermlerin ölmesi sağlanır. Bu uygulama kesin bir korunma yöntemi olmamakla beraber, anlık olarak kişilerce uygulanan bir yöntemdir. Bu gebelikten korunma yöntemi, cinsel ilişki öncesi yaklaşık olarak 1 saat önce, kadının vajinasının içine fitili yerleştirmesi ile gerçekleşir. Anlık gelişebilecek cinsel ilişkiler için bir koruyuculuğu yoktur.

İğne Uygulamaları İle Doğum Kontrol

Hormon içerikli iğneler uygulandıktan sonra yavaş yavaş kana karışır ve yumurta oluşumuna engel olur. Ayrıca, tıpkı doğum kontrol haplarında olduğu gibi; rahim ağzında bulunan salgıların kalınlaşmasını sağlayarak spermin rahme ulaşmasına engel olur.

Tüp Ligasyonu

tup-ligasyonu
Tup Ligasyonu

Kadın tüplerinin bağlanmasıdır. Sağlıklı doğum kontrol yöntemleri arasında kalıcı olan ve asla geri dönüşü olmayan bir yöntemdir. Daha çok, çok çocuğu olan ve bir daha çocuk düşünmeyen kişilerce tercih edilmektedir. Gebelikten koruyuculuğu yüzde yüzdür.

Erkeklerin Uyguladığı Doğum Kontrol Yöntemleri

prezervatif
Prezervatif

Erkeklerin en çok kullandığı doğum kontrol yöntemi; prezervatif kullanımıdır. Vajina ile penis arasında bir engel oluşturur ve spermlerin vajina geçişine engel olur. Çok sağlıklı olan ve garantisi olan bir korunma yöntemi değildir. Prezervatif kullanımı, doğum kontrol amacının dışında cinsel yollarla bulaşabilecek hastalıkların önlenmesi amacı ile de kullanılmaktadır. Prezervatiflere ulaşma imkanı oldukça kolaydır, çeşitli marketlerde ve eczanelerde satışı bulunmaktadır.

Vazektomi

Vazektomi
Vazektomi

Vazektomi, erkeklere uygulanan, kalıcı ve geri dönüşü olmayan bir doğum kontrol yöntemidir. Bu yöntem cerrahi bir operasyondur ve erkek, ameliyattan sonra sadece dinlenmelidir, bunun dışında hastanede yatmasını gerektirecek derecede ağır bir operasyon değildir. Bu yöntem kalıcı ve geri dönüşü olmayan bir yöntem olduğundan, operasyonun gerçekleşmesi için eşin rızası gerekmektedir. Bu operasyonun erkeğin cinsel gücünü olumsuz etkileyici hiçbir bir yönü bulunmamaktadır.

Yorum Yap

Yorum Yap