1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Sağlığınız İçin Ev Yapımı Ürün Tercih Edin
Trendlerdeki Yazı

Sağlığınız İçin Ev Yapımı Ürün Tercih Edin

İnsan sağlığı her şeyden önce gelir. Sağlıklı bir yaşam sürmek isteyen herkes sağlığı için ev yapımı ürünleri tercih etmelidir.

saglikli-beslenme-ev-yapimi-urun

Sağlıklı bir yaşamın püf noktası şüphesiz ki sağlıklı bir beslenmedir. Sağlıklı beslenme ile sağlıklı bir yaşam sürmemiz mümkün. Ancak yaşadığımız çağda sağlıklı beslenme için ayrıca çaba göstermemiz gerekiyor. Çünkü evimize aldığımız hemen her ürün hormonlu, genetiği değiştirilmiş üründür. Durum böyle olunca sağlıklı diye tükettiğimiz sütler, yoğurtlar, ballar dahi yarardan çok zarara sebep olmaktadır. Bunun için olabildiğince ev yapımı ürün tercih etmekteyiz.

Köyden kente göçün hızlanması ve köylerde yaşam kalmamasıyla birlikte kadınlarda çalışma hayatında yerini almaya başladı. Durum böyle olunca evde ineğin sütünü sağıp taze taze kaynatıp bize içiren, o doğal sütten yoğurt yapan annelerimiz kalmadı. Ya da bahçesinden topladığı fasulyeyi yazın pişiren bir kısmını kışa saklayan ve kışın da aslında kendi besinini kendi karşılayan bir toplum olmaktan çıktık. Çok basit ürünleri dahi fabrikasyon üretime tabi olan marketlerden almaya başladık.

Hazır gıdalara yönelme artınca köyde kalan bir avuç köylüde köyüne, toprağına, aşına küstü ve onlarında birçoğu kente göç etti. Ancak hala tarım tam olarak ölmüş değil, hala doğal beslenme imkânlarımız bulunuyor. Eskisi kadar rahat ve kolay şekilde sağlıklı beslenemiyor olsak da sağlıklı beslenmemiz mümkün. Sağlıklı beslenmenin yolu ise doğal beslenmekten geçiyor. Sağlıklı beslenmek için ev yapımı ürün tercih etmelisiniz. İşte, evde yapabileceğiniz ürünler;

Ev Yapımı Ürünler
Ev Yapımı Ürünler
  • Reçel, Marmelat

Kahvaltıda tatlandırıcı olarak reçel ve marmelat tüketmeye alışmış bir toplumuz. Eski dönemlerde annelerimizin hazırladığı doğal sebzelerden yaptığı reçelleri tüketirdik. Ancak çağ atladıkça fabrikasyon reçel tüketmeye başladık. Sağlıklı yaşam sürmek için kendi reçelimizi kendimiz yapabiliriz. Üstelik reçel yapmak çok zor değildir. Her ne reçeli yapmak istiyorsak ona uygun meyve almalıyız. Kiraz, reçel, vişne ve daha birçok meyve reçel yapmaya uygundur. Biraz şeker ve biraz su ile reçel yapmak mümkün. Kıvamın daha koyu olmasıyla ise marmelat yapılmış oluyor.

Ev Yapımı Ürünler
Ev Yapımı Ürünler
  • Elma Sirkesi

Evde yapabileceğimiz yiyeceklerden bir tanesi de elma sirkesidir. Sirke hem bir tatlandırıcı olarak hem de mikrop kıran özelliğiyle çok fazla tercih edilmektedir. Toplum olarak sirkeye alışmış bir toplumuz ve çok sık sirke kullanmaktayız. Yeşil sebzeleri, gübre içinde yetişmiş bitkileri dahi arındırmak için sirkeli suda bekletiriz. İşte, bu sirkeyi kendimiz yapmamız mümkündür. Dilimlediğiniz elmaları bir kavanoza yerleştirdikten sonra sirkenin mayalanması için içine su, nohut ve bal ekleyerek mayalama işlemini tamamlayabilirsiniz. Bir süre sonra sirkeniz mayalanmış ve kullanıma hazır olacaktır.

Ev Yapımı Ürünler
Ev Yapımı Ürünler
  • Yoğurt

Yoğurt yapmak çok kolayken marketten işlenmiş yoğurt almanın hiçbir mantığı yoktur. Marketten aldığımız pastörize sütlerle yapılmış yoğurtlar yarardan çok zararlıdır. Çünkü süt yüksek ısıda kaynatılmakta ve sütün UHT ısısının üst düzeye çıkmasıyla birlikte mikrop üretmeye başlaması görülmektedir. Daha sonra süt hızlıca soğutulmaktadır. Bu işlem ile süt bütün faydasını kaybetmektedir. Bunun için marketten alınan yoğurtların hiçbir anlamı yoktur. Sütçü hala günümüzde bulunan bir meslektir. Mahallenize süt getiren birileri mutlaka vardır. Günlük olarak süt alıp, gelen taze sütünüzü iyice kaynatın. Kaynatma işleminiz tamamlandığında sütünüzü mayalayacağınız kaba alın ve sütünüzü ılımaya bırakın. Süte parmağınızı soktuğunuzda 7 – 8 saniye tutabilir derecede ısıya ulaştığında süt ısısı kıvama gelmiş demektir. 1 yemek kaşığı yoğurt mayanızı ekleyerek hafif karıştırın ve 12 saat boyunca battaniyeye sarılmış bir şekilde yoğurduğunuzu bekletin. Daha sonra kabınızın kapağına bir tülbent örtün ve yoğurdunuzu buzdolabına koyun. 1 günün sonunda yoğurduğunuz tüketime hazır olacaktır.

Yorum Yap

Yorum Yap