1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Meme Kanseri Nasıl Olur ve Korunmak İçin Neler Yapılmalı?
Trendlerdeki Yazı

Meme Kanseri Nasıl Olur ve Korunmak İçin Neler Yapılmalı?

Çağımızın en tehlikeli hastalığı olarak görülen kanser hastalığının bir çeşidi de meme kanseridir. Meme kanseri kadınların korktuğu bir rahatsızlıktır.

Meme Kanseri

Günümüzde kanser tedavisinde ilerlemeler olsa da, geç kalındığında sonuçları istenmeyen şekilde gelişebiliyor. Kanser, günümüzde kadınlarda ve erkeklerde en zorlu hastalıklar arasında yer almaktadır. Kadınlar ve erkekler arasında, vücutta görülme yerleri arasında farklar olabilmektedir. Kadınların, en sık karşılaştıkları hastalık türü “Meme Kanseri”dir. Teknolojinin ilerlemesine rağmen kadınların meme kanserine yakalanma oranları; her 8 kadından 1’ine ulaşabilmektedir. Meme kanseri ve sigara kaynaklı kanser türlerine yakalanma ve ardından korunma yollarını aşağıda açıklamaya çalışacağız.

Meme Kanseri
Meme Kanseri

Meme Kanseri Asıl Nedeni Nedir?

Kadınlar üzerinde yapılan araştırmalar, diğer kanser türlerine daha yatkın olabildikleridir. Ama en belirgini Meme Kanseri’dir. Doktorların tanımlamasına bir bakalım; Meme kanallarında oluşan bir sorundur ve kanser hücrelerinin yarattığı “duktal”dır, kanser türü olarak kendini gösterebilir. Kanserin bir ilerleme süreci bulunur, meme dokusunda hasarlarla ve süt üreten bezlerde ve diğer bölgelere nüfuz ederek gelişim gösterebilir.

Kanserin belli bir çözüm yolu yoktur. Doktorların önerileri gelişim aşamasında yakalanması ve hemen tedavi aşamasına geçilmesi şeklinde olmaktadır. Kanserde temel etken; anne ve babadan alınan genlerde gizlidir. Kanserin oluşmasına zemin hazırlayan riskler ve genetik nedenler yatmaktadır. Genetik sorunlar en belirgin sebeplerindendir. Sizlerde bu faktörlerden birinin bulunması veya bulunmaması; sizin kanser olacağınıza veya olmayacağınıza bir garanti değildir.

Yine sigaraya bağlı kanser türlerinin; erkeklerde daha sık, kadınlarda da sıklığı az olmasına rağmen kanser yapıcı özelliği ciddi bir faktördür. Yine sigara içmeyen bireylerde de kansere yakalanmaları görülmektedir. Aileyle bağlantılı sebepler veya arkadaş ortamları buna sebep olabilir. Sigara kullanan bireylerin, kansere yakalanmaları diğer bireylere nazaran %90 daha fazladır.

Meme Kanseri Nasıl Olur?

Uzman doktorlar tarafından belirtilen, “meme kanserinin sebebi şudur “ diye kesin bir yargıya varmaları söz konusu değildir, yani meme kanseri kesin şu sebepten olmuştur diyemezler. Meme kanserinin kesin sebebi ortaya çıkarılamaz veya şundan kaynaklanmıştır denilemez. Meme kanserinin ilerleyiş aşamasına gelmeden önce, doktora başvurmaları kanserin çıkış aşamasında müdahale ihtimalini yükseltir. Yani erken teşhis hayat kurtarır.

İnsanların kilolu olmaları da kanser olmalarında etkilidir. Hareketsiz yaşam, dengesiz beslenme, iş yaşamında ki yoğunluk ve diğer çevresel etkenler, insanların kansere yakalanmalarını artırabilir. Yine alkol alımının süreklilik göstermesi de kanser riskini artırır. Meme kanseri sadece kadınlarda görülür, tek vakalarda erkeklerde de görülebilir ama o kadar sık olmaz. Meme kanserinin kadınlarda görülmesinin nedenleri arasında, östrojen hormonuna maruz kalmaları olmaktadır. Östrojen hormonu salgısının yüksekliği kanseri ileri aşamalara taşıyabilir. Genç yaşta kadınların; erken yaşta regl olanlarında, östrojen hormonuna maruz olacaklarından kanser olma ihtimalleri yükselebilir. Kadınların yine menopoza girmiş olmaları, ilk doğumlarını geç bir yaşta yapmaları ya da hiç doğum yapmamış olan kadınların; bu etkenlere bağlı olarak kansere yakalanma riskleri daha fazladır. Aileden gelen genetik etkenlerde önemli rol oynamıştır. Kansere genetik yatkınlığın olması da etkenlerden birisidir. Meme kanserinden korunmak isteyecek kadınların, yukarıda yazılanlara azami önem ve hassasiyet göstermeleri gerecektir.

Meme Kanseri
Meme Kanseri Evreleri

Erken Teşhisin Faydaları

Kadınların, Meme Kanserinin erken teşhis etmelerinde (Kendi kendilerini periyodik olarak muayene etmelerinde fayda vardır. Meme bölgelerinde bir doku fazlası veya kist tespit etmeleri halinde..) ve hemen geç kalmadan uzman bir doktordan yardım almalarında fayda olacaktır. Burada yapılması gereken erken tanıyı açalım; kadınlar evlerinde meme üzerinde elleriyle yoklamalar yapabilirler. Bu yoklamalar sırasında, bir yumruya veya kiste rastlarlarsa bir doktor yardımına hemen başvurmaları gerekir. Meme üzerinde ağrılar varsa, bu da kanser başlangıcına neden olabilir. Anlattığımız gibi; kadınlar için kendi kendilerini muayene etmeleri, bir tersliğe rastlamaları durumunda, geç kalmadan bir doktordan yardım almalarında fayda vardır.

Yorum Yap

Yorum Yap