1. Ana Sayfa
 2. Çocuk Gelişimi
 3. Kış Ayları Hastalıkları – Çocuklarda En Fazla Görülen 7 Hastalık
Trendlerdeki Yazı

Kış Ayları Hastalıkları – Çocuklarda En Fazla Görülen 7 Hastalık

Kış ayları hastalıkları özellikle çocuklarda bağışıklık sisteminin zayıf olması sebebiyle oldukça sık rastlanan bir durumdur.

kis-aylari-cocuklarimiz

Kış ayları girdiğinde insanların vücut direnci zayıflayarak birçok hastalığa yakalanmaktadır. Bundan dolayı insanların geneli kış ayları hastalıkları kış ayları girdiğinde sık olarak hastalanır. Havaların soğumasıyla birlikte bu hastalıkların sayısı da artmaktadır.

Bu hastalıkların başında nezle, grip, bronşit, farenjit, boğaz enfeksiyonları, sinüzit, orta kulak iltihabı gibi pek çok hastalık kişileri etkilemektedir. Bu hastalıklardan en fazla çocuklar etkilenmekle birlikte yetişkin insanlarda bir hayli bu durumdan nasibini almaktadır. Özellikle kapalı ve kalabalık insan topluluğun olduğu yerlerde hastalıklar kolaylıklı hava ve soluma yoluyla bulaşabilmektedir. Bu hastalıklardan çocukları korumak için bazı basit ve etkili önlemler almak gerekiyor. Kış aylarında girdiğinde çocuklarda en fazla görülen hastalıklar şunlardır.

Kış Ayları Hastalıkları Kış Grip Hastalığı

Grip hastalığı virüs kaynaklı bir solunum yolu hastalığıdır. Kişinin hapşırması, öksürmesi ve temas yoluyla hastalık hızla yayılıp bulaşmaktadır. Grip, genel olarak yüksek ateş ile seyreder. Bunun sonucunda hastalarda kas ağrıları, baş ağrısı, burun akıntısı, burun tıkanıklığı ve öksürük görülür. Hastalar yoğun bir yorgunluk yaşayarak sürekli halsiz durumda kalırlar. Grip hastalığı, mutlaka hemen tedavi edilmelidir. Hafife alınacak bir hastalık olmayıp aksi takdirde ölümcül de olabilmektedir. Bundan dolayı grip hastalığı, tedavi edilebilmekte olup, hasta geciktirilmeden doktor muayenesine gitmesi gerekmektedir. Hastalar, grip aşısı ile tedavi edilir ve sonrasında hasta istirahat ettirelerek, şifa bulunabilir. Ayrıca bu durumda hasta mutlaka bol su içmelidir. Çünkü bu zamanda su kaybı çok yaşanmakta ve vücut su kaybetmektedir.

Boğaz Enfeksiyonları

Boğaz enfeksiyonları (farenjit, tonsillit) virüs ve bakterilerin bulaşması sonucunda ortaya çıkan ve bulaşıcı bir hastalıktır. Bu hastalıklar genel olarak hiçbir tedavi edilmeden kendiliğinden geçmektedir. Boğaz enfeksiyonlarında, ateş, yutkunma sorunu, boğaz ağrısı, baş ağrısı, kusma, karın ağrısı ve bazı zamanlarda da öksürük olmaktadır. Yalnız boğaz enfeksiyonlarında beta virüsüne rastlanılmış ise mutlaka antibiyotik kullanımı şart olmaktadır. Aksi durumlarda beta virüsü kalpten tutun böbreklere kadar ciddi hasarlara ve rahatsızlıklara yol açabilmektedir. Beta virüsü hafife alınacak bir virüs değildir.

Zatürre Hastalığı

Zatürre hastalığı, akciğerlerde oluşan iltihaplar sonucu oluşmaktadır. Genel olarak üst solunum yolu enfeksiyonu sonrasında meydana gelmektedir. Bu hastalığa karşı önlem alınmazsa, hastalık ölüm riski taşımaktadır. Bu hastalıkta görülen başlıca belirti, yüksek ateş ile balgamlı öksürüktür. Öte yandan pek çok virüs ve bakteri zatürreye sebep olabiliyor. Mutlaka bu hastalık tedavi edilmelidir. Aksi takdirde hayati risk taşımaktadır.

cocuklar-hastaliklari
Çocuklarımız

Kış Ayları Hastalıkları Bronşit ve Bronşiolit Hastalığı

Akciğerlere giden küçük hava yollarının hastalanmasına bronşiolit hastalığı denir. Öte yandan büyük hava yollarının hastalığına da bronşit hastalığı adı verilir. Bronşit ve bronşiolit hastalıkları alt solunum yolları hastalıklarıdır. Bu hastalıklar solunum yollarının virüs ile bakteriler tarafından iltihaplanması sonucu oluşmaktadır. Hastaların solumaları hırıltılı, hışıltılı olur ve öksürük buna eşlik eder. Bronşit hastalığı tedavi edilmezse zatürreye yol açar.

Nezle Hastalığı

Nezle, soğuk algınlığına bağlı olarak gelişen bir hastalıktır. Nezleye virüsler neden olmaktadır. nezle bulaşıcı bir hastalık olup temas ve soluma yoluyla hızla yayılabilmektedir. Nezle olan hastalarda genel olarak açık tonda burun akıntısı, burun tıkanması, boğaz ve burunlarda kaşıntılar, sık sık hapşırık, öksürük ve bazen de ateş olabilmektedir. Soğuk algınlığı istirihat ve bitkisel ilaçlarla kısa zamanda geçmektedir. Nezle için herhangi bir aşı bulunmamaktadır.

Orta Kulak İltihabı Hastalığı

Orta kulak iltihabına neden olan hastalıkların başında grip, farenjit ve soğuk algınlığı gibi üst solunum yolu enfeksiyonları gelmektedir. Bu hastalıkların esnasında ya da sonunda bakteriler ile virüsler östaki kanal yolu ile boğaz kısmından orta kulağa geçerek bu bölümde enfeksiyona sebep olur. Bu hastalıkta en fazla kulak ağrısı, ateş ve duyma azlığı görülmektedir. Bu durumda çocuk derhal doktora götürülmelidir.

Sinüzit Hastalığı

Burun üstü ve kafatası arasında olan kemiklerin arasında bulunan sinüslerin enfeksiyonlar ile kapanmasına sinüzit denir. Sinüzit, çok ağrılı geçen bir baş ağrısından sonra burun akıntısı yaşanır. Burun akıntısı olmadığı sürece ağrının şiddeti daha çok artmaktadır. Genel olarak koyu bir burun akıntısı yaşanmaktadır. Bunun yanında baş, kas ve eklem ağrıları, iştahsızlık, öksürük, mide bulantısı ve ateş gibi rahatsızlıklar yaşanmaktadır. Bazen de bu hastalığa ateşte eşlik edebiliyor. Sinüzit zamanında tedavi edilmelidir. Aksi takdirde kronik hale gelebilir.

Çocuk Hastalıkları ve Alınması Gereken Önlemler

Bu Hastalıklara Karşı Ne Gibi Önlemler Alınabilir?

Yukarı da arz edilen hastalıklara basit ve etkili önlemler alarak oluşabilecek risklerden kaçmış oluruz. Hastalıkların bulaşmasını ya da yayılmasını engellemiş oluruz. Bunun için şu önlemleri almak son derece faydalı olacaktır.

 • Mutlaka sağlıklı ve dengeli beslenmek şarttır.
 • Yeterli derecede uyku uyumak ve mümkün olduğunca uyku düzenine riayet etmek gerekiyor. Bir insanın uyuması gereken uyku miktarı en az 6 saat ve en fazla 8 saat olmalıdır.
 • Kişi günlük alması yani içmesi gereken 8 bardak su ihtiyacını her gün karşılamalıdır.
 • Gazlı ve kafeinli içeceklerden uzak durmak gerekiyor.
 • Mevsimsel olan meyve ve sebzelerden yeterince faydalanmak gerekir.
 • Haftada en az iki defa balık tüketmek şart.
 • Sağlık ocaklarından ya da aile hekimimizden demir, çinko, D vitamini gibi mineral ile vitamin seviyelerini kontrol ettirmek gerekiyor.
 • Elleri yemekten önce ve sonra bol sabunlu su ile yıkamak gerekiyor.
 • Kalabalık ortamlarda fazla durmamaya özen göstermek gerekiyor.
 • Hasta olan insanların bardak, çatal, bıçak, tabak veya eşyalarından faydalanmamak gerekiyor.
 • Hasta olan insanların bulunduğu ortamları sık sık havalandırmak ve onlarla temastan kaçınmak gerekiyor.

Yorum Yap

Yorum Yap