1. Ana Sayfa
 2. Sağlıklı Beslenme
 3. İsveç Diyeti Nedir? 13 Günlük Örnek İsveç Diyeti
Trendlerdeki Yazı

İsveç Diyeti Nedir? 13 Günlük Örnek İsveç Diyeti

Ülkemizde 13 günlük diyet olarak da bilinen isveç diyeti uygulaması zor gibi görünen fakat uygulandığında başarıyla sonuçlanan bir diyet çeşitidir.

İsveç Diyeti

İsveç diyeti 2 haftada 7 ile 20 kilo verebileceğiniz bir diyet türüdür. İsveç diyeti ülkemizde 13 gün diyeti olarak anılır. Hızlı kilo verdiren bu diyete mutlaka uzman doktor onayı alarak başlamak gerekir. Bu diyetten;  hamileler, çocuk emzirenler, kronik rahatsızlığı olanlar ve sürekli ilaç kullananlar uzak durmalıdır. Bu diyeti uygulayanlar ilk 7 günü çok zorlanır. İlk 7 gün açlık üst seviyede yaşanır. Vücudu şoka sokan bu diyetin sağlıklı olmadığı konusunda birçok doktor fikir birliği yapmıştır. İsveç diyeti yapanlar kahve tüketiminden uzak durup haftada 1 defa et ve sebze yemeği tüketmelidir.

İsveç diyetinde tuzu ve çayı hayatınızdan çıkarmanız gerekir. İzin verilen miktarda şeker tüketilmesi gerekir. Günde 3 litre su tüketmelisiniz. Bu diyeti 13 günden fazla uygulamayın. Bu diyeti uyguladıktan sonra üzerinden 3 ay geçmesini beklemelisiniz. Diyeti en erken 6. Günde bırakmalısınız.

13 Günlük İsveç Diyeti Listesi

 1. GÜN: Kahvaltıda sade kahve tüketin. Kahve içine 1 tane şeker atın. Kahveniz sütsüz olmalı. Öğlen yemeğinde 2 adet haşlanmış yumurtanın yanında 200 gr haşlanmış ıspanak ve 1 domates tüketin. Akşam yemeğinde 200 gram yağsız bifteğin yanında 1 tabak salata tüketin.
 2. GÜN: Kahvaltıda 1 kesme şekerli kahve ve tam tahıllı ekmek tüketin. Öğlen 200 gr hindi ve 100 gr doğal yoğurt tüketin. Akşam yemeğinde 200 gr biftek ve yeşil salata tüketin.
 3. GÜN: Sabah kahvaltıda sade kahve ve 1 dilim esmer ekmek ve 1 kibrit kutusu büyüklüğünde yağsız peynir tüketin. Öğlen 2 adet haşlanmış yumurta ve 1 dilim salam ve bol yeşil salata tüketin. Akşam 200 gr haşlanmış kuşkonmaz ve 1 portakal tüketin.
 4. GÜN: Kahvaltıda kahve, 1 dilim esmer ekmek, kibrit kutusu büyüklüğünde beyaz peynir tüketin. Öğlen 1 bardak taze sıkılmış elma yada portakal suyunun yanında 100 gr yoğurt tüketin. Akam 1 yumurta, 1 havuç ve 200 gr yağsız peynir tüketin.
 5. GÜN: Kahvaltıda sade kahve, 1 dilim esmer ekmek, 1 kibrit kutusu büyüklüğünde yağsız peynir tüketin. Öğlen 200 gr somun ya da alabalık tüketin. Akşam 200 gr yağsız biftek ve 1 tabak salata tüketin.
 6. GÜN: Kahvaltıda sade kahve, 1 dilim esmer ekmek, 1 kibrit kutusu büyüklüğünde yağsız peynir tüketin. Öğlen 2 yumurta ve 1 havuç tüketin. Akşam 250 gr tavukgöğsü ve 200 gr ıspanak salatası tüketin.
 7. GÜN: Kahvaltıda 1 kupa şekersiz çay için. Öğlen hiçbir şey yemeyin. Akşam yemeğinde 200 gram biftek pirzola tüketin.
İsveç Diyeti
İsveç Diyeti

Zoru Başardınız; Pes etmeden devam!

 1. GÜN: Sabah kahvaltıda 1 kupa sade kahve için. Öğlen 2 tane yumurta ve 200 gr haşlanmış ıspanak ve 1 domates tüketin. Akşam 200 gr yağsız biftek ve 1 büyük tabak yeşil salata tüketin.
 2. GÜN: Sabah kahvaltıda 1 kupa sade kahve tüketin. Öğlen yemeğinde yarım dilim salam ve 100 gram yoğurt tüketin. Akşam yemeğinde 200 gram yağsız biftek ve büyük tabakta salata tüketin.
 3. GÜN: Sabah kahvaltıda 1 kupa sade kahve, 2 dilim esmer ekmek ve 1 kibrit kutusu büyüklüğünde yağsız peynir tüketin. Öğlen 2 yumurtanın yanında 1 dilim salam ve büyük tabakta salata tüketin. Akşam 200 gram haşlanmış kuşkonmaz yanında 1 domates ve 1 adet meyve tüketin.
 4. GÜN: Sabah kahvaltıda 1 kupa sade kahvenin yanında 2 dilim esmer ekmeği ve 1 kibrit kutusu büyüklüğünde yağsız peynir tüketin. Öğlen 1 bardak taze sıkılmış elma suyu için. 100 gram yoğurt tüketin. Akşam 1 yumurtanın yanında 1 adet rendelenmiş tavuk ve 200 gram yağsız peynir tüketin.
 5. GÜN: Sabah kahvaltıda 1 adet rendelenmiş havuç üzerine limon sıkıp tüketin. Öğlen 100 gram somun ya da alabalık tüketin. Balık üzerine 1 çorba kaşığı erimiş zeytinyağı sıkın. Akşam 200 gram biftek ve 200 gram ıspanak salatası tüketin.
 6. GÜN: Sabah kahvaltıda 1 kupa sade kahve tüketin. Kahvenizin yanında 2 dilim esmer ekmeği ve 1 kibrit kutusu büyüklüğünde yağsız peynir tüketin. Öğlen 2 yumurtanın yanında 1 rendelenmiş havuç tüketin. Akşam 200 gram tavukgöğsü ve 1 büyük tabak yeşil salata tüketin.

Yorum Yap

Yorum Yap