1. Ana Sayfa
  2. Altın Tavsiyeler
  3. Hamilelikte Sağlıklı Beslenme ile İlgili 19 Altın Kural
Trendlerdeki Yazı

Hamilelikte Sağlıklı Beslenme ile İlgili 19 Altın Kural

Sağlıklı yaşamın altın kurallarından birisi sağlıklı beslenmedir. Peki sağlıklı bir hamilelik geçirebilmek için nasıl beslenmeniz gerekiğini biliyor musunuz?

hamileliklte-beslenme

1 ) Hamile kaldığınız dönemden itibaren bebek gelişmeye başlar. Bebeğin gelişim döneminde proteinden oluşması nedeni ile yüksek proteinli besinler tüketmeniz gerekir. Et ve et türevleri, balık, tavuk gibi et ürünlerini hafta da en az üç öğün tüketmelisiniz.

2 ) Anne sağlığı ile birlikte bebeğin zihinsel sağlığının gelişimi de çok önemlidir. Bu nedenle anne adayı folik asit, ıspanak, ceviz, kuru fasulye, buğday, mercimek türü tahıllar be besinler ile beslenmelidir.

Hamilelikte Beslenme
Hamilelikte Beslenme

3 ) Bebeğin bilimsel gelişiminin sağlıklı bir şekilde ilerlemesi açısından peynir, balık, süt ve süt ürünleri ve B 12 vitamini düzenli olarak tüketmelidir.

İlgili Yazı

Sağlıklı Doğum Kontrol Yöntemleri Nelerdir?

4 ) Anne adayının ihtiyacı olan a vitamini eksikliğini karşılamak için a vitamini açısından zengin olan yumurta, kayısı, havuç ve ıspanak gibi gıdalar bolca tüketilmelidir.

Hamilelikte Beslenme
Hamilelikte Beslenme

5 ) Annenin kan değerleri ve bebeğin kan yapısının düzenli olması için demir içeriği yüksek olan tahin, pekmez, kuru üzüm, kuru kayısı, ıspanak, baklagiller ve yumurta tüketimi annenin beslenme zinciri içinde yer almalıdır.

6 ) Bebeğin kemik gelişimi açısından süt ve süt ürünleri bol bol tüketilmelidir. Süt içinde yer alan kalsiyum bebeğin sağlıklı kemik gelişimi açısından çok önemlidir.

Hamilelikte Beslenme
Hamilelikte Beslenme

7 ) Çinko eksikliğine bağlı ölü doğum riskinin ortadan kaldırılması için çinko içeriği bakımından zengin olan badem, ceviz, peynir, bulgur, buğday gibi yiyecekler anne adayının beslenme programının içinde yer almalıdır.

İlgili Yazı

Meme Kanseri Nasıl Olur ve Korunmak İçin Neler Yapılmalı?

8 ) Bebeğin gelişiminde en büyük paya sahip olan iyot eksikliğini ortadan kaldırmak için balık ve deniz ürünleri, tavuk, yumurta, süt, kuru baklagiller, kavrulmamış badem ve fındık gibi gıdalar beslenme programı içinde mutlaka yer almalıdır.

Hamilelikte Beslenme
Hamilelikte Beslenme

9 ) Anne adayı ve bebeğin ihtiyacı olan omega 3 için uskumru, somon gibi yağlı ve omega 3 bakımından zengin balık türleri, zeytin yağı ve yeşil sebze türleri bol bol tüketilmelidir.

10 ) Vitamin ve mineral eksikliğini ortadan kaldırmak için doğal olarak vitamin ve mineral oranı yüksek avakado, ananas, domates, havuç, ıspanak gibi gıdalar bol bol tüketilmelidir.

Hamilelikte Beslenme
Hamilelikte Beslenme

11 ) Anne adayı bebeğe zarar verecek alkol, sigara ve uyuşturucu türlerinden uzak durmalıdır. Sentetik uyuşturucular bebek ölümlerinin temel sebepleri arasında yer alır.

12 ) Anne adayı günde bir fincan Türk kahvesi tüketebilir. Bu kahve dışında kafein içeren içeceklerden uzak durmalı, kahve yerine komposto, taze meyve, meyve suyu ve ayran tüketilmelidir.

Hamilelikte Beslenme
Hamilelikte Beslenme

13 ) Yeşil çay içmek isteyenler için kafeinsiz yeşil çay tüketilmesi çok önemlidir. Kafeinsiz yeşil çay annenin ihtiyacı olan kapsein minerallerini içermektedir.

14 ) Hamilelik süresince oluşacak kabızlık rahatsızlığını ortadan kaldırmak için posalı meyve ve sebzeler tüketilmeli, bol bol su içilmelidir.

Hamilelikte Beslenme
Hamilelikte Beslenme

15 ) Anne adayının vücudunda ödem oluşmasını önlemek için anne adayı gerekli egzersizleri yapmalı, su kaybının tansiyon gibi rahatsızlıklar oluşturmaması için bol bol su tüketmelidir.

16 ) Hazır vitamin ve mineral ilaçları kullanmadan önce mutlaka doktorunuza başvurmalısınız. Hazır ilaçlar bebek üzerinde olumsuz etkisi olan ilaçlardır. Bu nedenle çok dikkat edilmelidir.

Hamilelikte Beslenme
Hamilelikte Beslenme

17 ) Çok yağlı ve hamurlu yiyeceklerinden uzak durulmalıdır. Kepekli ve tam buğday ekmeği tüketmek, yağsız yiyecekler ile beslenmek mide sağlığını korumak adına ve bebek gelişimine katkı sağlamak adına çok önemlidir.

18 ) Anne adayı ve bebek sağlığını doğrudan riske atacak nitrat içeriği olan besinlerden ve yiyeceklerden uzak durulmalıdır.

Hamilelikte Beslenme
Hamilelikte Beslenme

19 ) Anne adayı bulunduğu ortamda hava kirliliği varsa odayı terk etmelidir. Solunum yolu rahatsızlıklarının doğuracağı nefes darlığı bebeğin ihtiyacı olan oksijeni alamayacağı için bebek açsından risk oluşturacaktır.

Yorum Yap

Yorum Yap