1. Ana Sayfa
  2. Altın Tavsiyeler
  3. Düğün Hazırlıkları Aşaması – Evlilik Tecrübeleri Bölüm 2
Trendlerdeki Yazı

Düğün Hazırlıkları Aşaması – Evlilik Tecrübeleri Bölüm 2

Evlilik tecrübeleri konusunda yazdığımız makalelerde ikinci bölümde düğün hazırlıkları kısmından bahsediyoruz. Umarız keyif alarak okursunuz!

Düğün Hazırlıkları

Evlilik tecrübeleri adlı yazılarımın ikinci bölümünde sizlere düğün hazırlıkları konusundan bahsedeceğim. Umarım faydası olur, keyifli okumalar diliyorum.

Düğün Bütçesi

Düğün hazırlıkları için ilk aşama düğün bütçesinin belirlenmesi olmalıdır. Eğer düğün ailelerin de desteğiyle yapılacaksa hangi tarafın neleri karşılayacağı kararlaştırılıp ortalama bir bütçe belirlenirse işleriniz daha da kolaylaşacaktır.

Çeyiz

Düğün hazırlıkları için ikinci aşama olarak malum bizi en çok uğraştıran şeylerden biri olan çeyize yer vereceğim.

Çeyiz hazırlıklarınız için kesinlikle yapmanız gereken ilk şey bir liste oluşturmak olmalıdır. İnternette bunun örnekleri mevcut ben de buraya sizler için bir örnek bırakacağım ama benim tavsiyem bu listeyi sizin oluşturmanız. Çünkü hazır listelerde sizin için eksiklik ya da fazlalıklar çıkacaktır. Bunlarla uğraşmaktansa sevgili eş adayınızla birlikte oturup bir liste oluşturmanız durumu hem eğlenceli hem de heyecanlı bir hale sokacaktır.

Çeyiz Listesi
Çeyiz Listesi

Çeyiz hazırlıkları genel anlamda; beyaz eşyalar, mobilyalar, yemek takımları (günlük-misafirlik), çatal-kaşık-bıçak setleri (günlük-misafirlik), mutfak araç-gereçleri, ev tekstil ürünlerini kapsamaktadır. Tüm bu alışverişlerde size tavsiye edeceğim en önemli nokta bu ürünleri sevgili eş adayınızla birlikte seçmeniz olacak. Çünkü aldığınız bu ürünleri birlikte kullanacaksınız ve evinize de ortak zevkinizi yansıtırsanız her ikiniz de tüm bu eşyaları mutlulukla kullanırsınız. Benim eşim bu konuda gerçekten çok anlayışlıydı ve seçim yaparken severek bana yardımcı oldu. Şimdi hiç olmadık bir anda ‘ Aaa şu bardağı şuradan almıştık, şöyle olmuştu.’ Tarzında konuşmalar geçiyor aramızda. Emin olun bu mutluluk verici bir olay.

Her zaman eşinize destek olun

Evet beyler, hanımlarınıza destek olunuz bu size kocaman bir + puan olarak yansıyacak.

Düğün hazırlıkları bölümünün çeyiz kısmında ikinci tavsiyeme gelelim. Gerek beyaz eşya olsun gerek mobilya ya da diğerleri bu ürünler için tanıdık bir mağaza varsa ve almadan çıkamayacak olursanız oraya en son gidin. Kesinlikle bir tanıdığımız var diyerek diğer mağazaları gezmemek, ürünleri incelememek, pazarlık yapmamak gibi bir yanlışa düşmeyin. İnanın bazen tanımadığınız mağazalar tanıdıklarınızdan daha çok indirim uygulayabiliyor.

Eğer ürünleri alırken taksit yerine peşin para ödeyecek olursanız size daha çok indirim uygulanacaktır. Biz bu şekilde beyaz eşyaları baya uyguna getirmiştik. Şansımıza o gün satıcının da nakit paraya ihtiyacı vardı ve bu durum bizim baya işimize geldi.

Mobilyaları alırken zamana iyi dikkat edilmesi gerekiyor. Aksilikler de göz önünde bulundurularak minimum 3-4 ay öncesinde mobilya seçimine karar vermelisiniz. Aksi taktirde eğer kumaş ve renk değişikliği talep ettiyseniz gecikmelerle karşılaşabilirsiniz.

Düğün Hazırlıkları : Yemek Takımı Seçimi

Yemek takımları konusunda kendi yaşadığım durumu siz sevgili okurlarım yaşamasın diye sizinle paylaşmak istiyorum. Ben Karaca’nın çeyiz paketini almıştım her ürünü de severek kullanıyorum. Ama beni üzen bir durum oldu maalesef. Yemek takımımın kenarında gümüş şeritler var. Ben ilk misafirlerim geldiğinde bu takımımı kullandım ve kalabalık bir gruptu yani çoğu parçasını kullandım. Bulaşık makinesinde yıkadım ve tablet deterjan kullanmıştım. Bu yüzden o şeritlerde silinmeler meydana geldi. Belki hepsinde değil ama çoğunda çizikler halinde silinme oldu. Sonradan öğrendim ki Karaca ürünlerinin böyle olanlarında silinmeler olmaması için sıvı deterjan kullanmam gerekiyormuş. Ama maalesef ne aldığım yerde ne de başka biri tarafından böyle bir bilgilendirme almadığım için böyle bir olumsuzluk yaşadım. Bu yüzden bu şekilde yaldızlı yemek takımı, fincan takımı vs. tercih ettiyseniz ya aldığınız yere danışın ya da bu ürünleri makinede yıkayacağınız zaman sıvı deterjan kullanın.

Düğün hazırlıkları bölümümün çeyiz kısmı beklediğimden uzun sürdü size bu konuda son bir tavsiyede bulunup diğer konuya geçeceğim. Aslında bu tavsiyem tüm diğer hazırlıklar için de geçerli. Kullanacağınız ürünleri seçerken gerçekten beğenin. Sizin ve eş adayınızın zevkine hitap etsin. Kayınvalideler, ablalar, teyzeler, halalar… işin içine ne kadar çok insan girer ve fikrini söylerse kafanız o kadar çok karışacaktır. Siz en iyisi kim ne derse desin kendi beğendiğinizi alın ve bunu onları kırmadan yapın. Çünkü bu alışverişlerde her nedense sizden daha hassas oluyorlar.

dugun-salonu
Düğün Hazırlıkları : Düğün Salonu

Düğün Hazırlıkları : Düğün Salonu

Düğün hazırlıkları bölümümün düğün salonu kısmında dikkat edilmesi gereken en önemli nokta DÜĞÜN TARİHİ. Bunu mümkün olan en kısa sürede belirleyin. Çünkü özellikle yaz ve ara tatil dönemlerinde düğün salonları çok yoğun oluyor. Yer bulmada sıkıntı çekebilirsiniz.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise salon düğünü mü yoksa kır düğünü mü düşünüyor olduğunuz. Buna göre mekan tercihleriniz farklılık gösterecektir.

Düğün salonlarında giriş genelde kırmızı halıda oluyor. Evet gerçekten güzel görünüyor ama bu durumda gelin adaylarını bir aksilik bekliyor olabilir. Eğer gelinliğiniz yere tam sıfır değil biraz yayvansa siz o ihtişamlı yürüyüşünüzle salona girişinizi yaparken gelinlik içe katlanabilir ve ayağınıza dolaşabilir. Misafirlerden önce hazır olursanız bir deneme yapmanızı tavsiye ederim. Eğer içe katlanıyorsa gelinliği tutarak da şık bir duruş elde edebilirsiniz.

Düğün Konsepti ve Düğün Pastası

Düğün hazırlıklarında, düğün için tuttuğunuz yerin kendi içinde birkaç konsepti mevcut olacaktır. Siz düğün konsepti ve pasta için dilerseniz mevcut olanlardan seçebilir ya da başka bir organizasyon firmasıyla anlaşabilirsiniz.

Balayı

Düğün hazırlıkları bölümünün balayı kısmında ilk olarak yurtiçi balayı tatili mi yoksa yurtdışı balayı tatili mi geçirmek istediğinize karar vermelisiniz. Eğer yurt dışında bir balayı tatili düşünüyorsanız vize, pasaport işlemleri ve erken rezervasyonlardan yararlanabilmek için 6 ay yeterli bir süre olacaktır.

Yurt dışı tatili için vize istemeyen Endonezya’da bir ada olan Bali’yi tavsiye edebilirim. Temiz denizi, bol yeşillikleri ve doğasıyla, en önemlisi ucuz otelleriyle Bali gerçekten gidilesi bir yer.

Yurt içi tatilleri için de eğer erken rezervasyonlardan faydalanmak istiyorsanız yine altı ay öncesinden rezervasyon yaptırmanız sizin için faydalı olacaktır. Yurt içinde tatil için memleketimizin her yeri elbette ki gezilmeye görülmeye değer yerler. Ama balayı tatili için düğün yorgunluğunuzu da atabileceğiniz hem güzelce dinlenip hem de gezebileceğiniz yerler tercih etmenizi tavsiye ederim. Şimdilerde yurt içinde balayı için villa oteller çok moda. Özellikle de tesettürlü bayanlar için bu oteller oldukça rahat edebilecekleri bir tercih olacaktır.

Bu arada biz sevgili eşimle birlikte balayı tercihimizi Elite World (Marmaris) otelinden yana kullandık.

Fotoğrafçı

Düğün hazırlıkları bölümümün fotoğrafçı kısmında ilk olarak şehrinizde bulunan fotoğrafçıları araştırmanız gerekecek. Bu araştırmayı yaparken de fotoğraf çekiminden tutun da albüme isteğe göre düğün videolarına kadar incelemenizde fayda var. Fotoğrafçıların varsa (ki genelde iyi fotoğrafçıların oluyor) Instagram sayfalarını inceleyip daha önce müşterisi olan kişilerin yorumlarını dikkate alabilirsiniz. Yine tek bir yerde takılı kalmayınız birkaç yerle görüşüp teklif almanızda fayda var.

Ayrıca fotoğraflarda açıya dikkat ediniz. Bazı fotoğrafçılarda görüntü kalitesi her ne kadar iyi olursa olsun fotoğrafların çoğu yarım çekilmiş oluyor. Boydan fotoğraflarınız olmasına da dikkat edin. Ayrıca fotoğrafçının normal mercek dışında balık gözü mercekle de uygun pozları çekmesini rica edin. Balık gözü mercekle çekilmiş pozlara internetten ulaşabilirsiniz. Ben de buraya sizin için bir görsel bırakıyorum.

Balik-Goz
Düğün Hazırlıkları : Balık Göz Çekim Düğün Fotoğrafçısı

Düğün Hazırlıkları : GELİNLİK – Damatlık Seçimi

Düğün hazırlıkları bölümümün gelinlik-damatlık kısmına kısa süreceğini düşündüğüm için damatlıktan başlamak istiyorum.

Kusura bakmayın beyler ama ne kadar detay düşünürseniz düşünün damatlık seçimi için düğünden 1 hafta öncesi bile olağanüstü bir aksilik çıkmadığı sürece yeterli bir zaman dilimi olacaktır. Paça, kol ve benzeri işlemler bu süre zarfına genellikle sığıyor. Siz önce papyon mu yoksa kravat mı ve kemer mi yoksa kuşak mı kullanmak istiyorsanız ona karar verin. Ardından damatlığınızı seçebilirsiniz. Sevgili eşim smokin seçiminde D’S Damat markasını tercih etmişti.

Gelinlik Seçimi

Eveeettt! Gelelim gelinliğe. Evet hanımlar kafa karıştırıcı bir konuyla baş başasınız. Gelinliğini ister diktirebilir istersen de gelinlikçide beğenip üzerinde değişiklikler yaptırabilirsiniz. Gelinlik modelleri; a kesim gelinlik, prenses kesim gelinlik, balık ve yarım balık kesim gelinlik, düz kesim gelinlik ve empire/robadan kesim gelinlik olmak üzere çeşitleniyor. Muhtemelen sizin kafanızda oluşmuş bir model vardır ama size naçizane tavsiyem farklı kesimlerdeki gelinlikleri denemeniz. Çünkü herkesin vücudu bir değil ve bir mankenin üzerinde duran bir modeli belki kendi üzerinizde beğenmeyeceksiniz. Ya da tam tersi bir gelinliğin tarzından hiç hoşlanmıyorsunuz ama sizin vücudunuzla birleştiğinde bir bütün oluşturacaksınız ve gerçekten de harika duracak.

Gelinlik konusunda bir diğer tavsiyem güpürler. Her gelinliğe her güpür gitmiyor maalesef  bunun için gelinlik dergilerini inceleyebilir modacı yorumlarını okuyabilirsiniz. Dantelli bir güpür mü üç boyutlu hareketli bir güpür mü istiyorsunuz incelemeniz gerekiyor. O kadar farklı güpürlerde gelinlikler var ki maalesef  hepsini buraya sığdıramayacağım ama siz gelinlikçilere gidip gelinlikleri ve dergileri incelediğinizde eminim beğendikleriniz olacaktır. Ayrıca gelinlik ve duvak uyumuna dikkat ediniz. Duvağı uzun mu yoksa kısa mı tercih edeceksiniz karar vermelisiniz.

Gelinlik Damatlık
Düğün Hazırlıkları : Gelinlik Damatlık

Gelin Çiçeği

Gelin çiçeği genelde gelinliğin yanında basit bir tane ücretsiz verilir. Eğer verirlerse al. Onun yerine başka bir çiçek gösterip şu kadar ek ücretle bunu alabilirsiniz diyebilirler. Sen o ücretsiz olan çiçeği yine de al ve dış çekim ve düğün girişinde kullanmak için ister o gelinlikçiden ister başka yerlerden veya çiçekçilerden zevkine göre bir gelin çiçeği yaptır. Dış çekimde çok şık duran çiçekler var gerçekten. O ücretsiz verdikleri çiçeği de düğününde çiçek atma töreninde kullan. Zaten o diğer özel olarak aldığın çiçeği atmaya kıyamazsın. Bir de kaptığı çiçeği geri vermek istemeyen bir akraba ile karşılaşırsan üzülebilirsin.

Genelde gelinliğe verilen paraya acınır. ‘Ne gerek var bu kadar pahalı bir gelinliğe. Bir kere giyilecek bir şey sonuçta.’ vb. gibi cümlelerle illaki karşılaşacaksınız. Bu durumlarda sakin kalın ve bir bardak su için. Ardından bunu söyleyen kişilere de o günün sizin için en özel gün olduğunu ve destek olunmuyorsa köstek de olunmaması gerektiğini gayet kibar bir dille ama tekrar ediyorum gayet kibar bir dille açıklayın. 🙂

Heyy! Evet o gün senin için çok özel bir gün ve dünyadaki en güzel gelin sen olacaksın. Bu yüzden önce senin beğenmen gerekiyor.

Kuaför

Düğün hazırlıkları bölümümün kuaför kısında tavsiye edeceğim en önemli nokta hiçbir kuaföre güvenmemeniz. Yani tabi güvenin ama ‘Sen bana bırak.’ Dediklerinde asla ama asla onlara bırakmayın. Siz nasıl bir model istiyorsanız; dış çekim için ayrı düğün için ayrı olursa daha güzel olacaktır; araştırıp inceleyip ben bunu istiyorum diye önlerine götürün. Bu arada koyu saçlı hanımlarımızın saç modeli tercihlerini incelerken dikkat etmesi gerekiyor. Çünkü bazı saç modelleri koyu saçlı hanımlarda sarışınlar da olduğu gibi kendini göstermiyor.

Davetiye-Nikah Şekeri

Düğün hazırlıkları bölümümün davetiye-nikah şekeri kısmında tavsiye edeceğim birkaç nokta var. Öncelikle sayı belirle ve birkaç yerden fiyat al. Daha sonra Instagram ve internet sitelerini incele. Artık birçok insan davetiye ve nikah şekeri siparişlerini internetten üzerinden hallediyor. Daha hesaplı oluyor ve gerçekten güzel şeyler var. Bunun için bir araştırma yapmalısın.

Cilt Bakımı

Düğün hazırlıkları bölümünde bir de cilt bakımına yer vermek istedim. Bu tabi ki isteğe göre bir durum yaptırmak zorunda değilsiniz. Cilt bakımı için bir güzellik salonuyla önceden gidip görüşün ve tarihe karar verin. Eğer bir gün önce yaptıracak olursanız ve hassas bir cildiniz varsa kızarıklıklarla karşılaşabilirsiniz. Manikür ve pedikür için ve en az bir gün öncesinde yaptırmanızda fayda var. Eğer hassas bir cildiniz varsa biraz ağrı yapabilir.

Düğün Hazırlıkları Kına gecesi – Bekarlığa Veda – Gelin hamamı

Düğün hazırlıkları bölümümün gelelim en eğlenceli kısmına. Sen düğün öncesi kafanı nasıl dağıtmak istiyorsun önce buna karar ver. Eğer kına gecesi veya bekarlığa veda düşünüyorsan yorgunluğunu çok çekmemek için düğünden bir hafta önce yapmanı tavsiye ederim. Bunun için daha küçük mekanları ya da tuttuğun düğün salonunu tercih edebilirsin.

Düğün Hazırlıkları : Gelin Hamamı
Düğün Hazırlıkları : Gelin Hamamı

Gelelim benim için en eğlenceli olan kısma: Gelin Hamamı.

Eğer düğün öncesinde gelin hamamı yapmayı düşünmüyorsan hemen bu fikirden vazgeç. Gerçekten en eğlenceli kısımlardan biri bu. Genelde otellerde gelin hamamı organizasyonları oluyor. Otelin lükslüğüne konumuna göre fiyat değişmekle birlikte ortalama kişi başı 75-100 TL arası oluyor. En azından benim bulunduğum şehirde fiyatlar böyle. Eğer kişi sayısı 10 kişiyi geçiyorsa grup indirimlerinden faydalanabilirsin.

Gelin hamamında genelde rahatlıkla döktürebileceğiniz bir pist alanı, içecekler, çerezler, meyveler, buhar odası, jakuzi, masaj odası, sauna ve hamam kısmı yer alıyor. Geline de özel olarak kese-köpük ve masaj yapılıyor. Bunlar bazı otellerde ek ücretle yapılıyor bazılarında ise fiyata dahil.

Düğün Müzikleri

Düğün hazırlıkları bölümümün düğün müzikleri kısmında; giriş, ilk dans, pasta kesim ve çiçek atma müzikleri yer almakta. Bunlar için eğer sizin özel şarkılarınız varsa onları seçmeniz anlamlı olacaktır. Farklı tarzlarda müzikler dinleyerek, araştırarak karar verebilirsiniz. Ben de sizler için buraya örnek birkaç tane link bırakacağım. Aşağıda paylaşacağımız örnekler tamamen kendi düğün tercihlerimizden oluşuyor 🙂

Giriş şarkısı:

İlk Dans:

Pasta Kesim:

Çiçek Atma:

Düğün Hazırlıkları tamam! Artık Düğün Günü

Düğün hazırlıkları kısmımın gelelim son bölümüne. İşte o beklenen gün geldi çattı. Bugün senin günün. Güne tebessüm ederek başla ve mutlu uyan. Heyecanlı bir gün olacak evet ama heyecanını kontrol altında tutmalı ve rahat olmalısın. Çünkü her şey tam da senin istediğin gibi çok güzel olacak. Düğün sabahına aşırı ağır şeyler olmamak koşuluyla güzel seni mutlu edecek bir kahvaltıyla başla. Kahvaltıda sana papatya ya da melisa çayı eşlik edebilir. Seni rahatlatacaktır. Mezarlık ziyareti yapacaksan bunu atlamadan önce onu yap ve öyle kuaföre git.

Gelin adayları için kuaförde el ve ayaklar için genellikle fransız manikürü tercih edilir buna hoş detaylar ekletebilirsin seni daha iyi hissettirecektir. Kuaförde yakın arkadaşların mutlaka yanında olsunlar onlara ihtiyacın olacak.

Düğüne aç gitmemeni ama çok tok da gitmemeni tavsiye ederim. Düğün saatine yakın bir şey yemesen daha iyi ama tüm gün kendini aç bırakma. Düğünden en az iki saat önce yine hafif bir şeyler ye.

İlgili Yazı

Evlilik Tecrübeleri ve Önerileri Bölüm 1

Damat Adayları Küçük Sürprizler Hazırlayın

Damat adayları bugün yatak odalarını gül yaprakları ve kalpli balonlarla süsleyerek güzel gelinlerine bir sürpriz hazırlayabilirler.

Gelin adayları bugün kendini özel hissetmeli, hissettirilmeli. Evet hanımlar bugün size ufak şımarıklıklar serbest. Mesela damat beyden basit ama sizi mutlu edecek küçük şeyler isteyin. Mesela sizin için bir yere gitsin ve size bir şey alsın getirsin. Biraz nazlanın yahu.

Size vermek istediğim son tavsiye: Bugün bazı aksiliklerle karşılaşabilirsin. Hatta düğününde de hoşuna gitmeyen bazı durumlar olabilir. Bunları olabildiğince görmezden gelmeye çalış. Günün büyüsünün bozulmasına izin verme ve mutlu ol. Unutma, bugün senin günün bolca eğlen!

Yorum Yap

Yorum Yap