1. Ana Sayfa
  2. Sağlık
  3. Amiloidoz Hastalığının Sebebi ve Belirtileri Nelerdir?
Trendlerdeki Yazı

Amiloidoz Hastalığının Sebebi ve Belirtileri Nelerdir?

Amiloidoz, seyrek görülen bir hastalıktır ve zararlı bir bileşenin organlarda birikmesi sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır.

Amiloidoz

Amiloidoz, seyrek görülen bir hastalıktır ve zararlı bir bileşenin organlarda birikmesi sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Bu maddenin oluşumunu kemik iliğindeki hücreler yapmaktadır ancak bu proteininin çoğalması anormal durumlara sebep olur.

Vücudun herhangi bir bölgesinde zararlı bileşenin çoğalması sonucunda organlar zarar görmeye başlar ve amoloidoz hastalığı ortaya çıkar. Bu zararlı bileşenin ismi ise amiloittir. Bu hastalık başta böbrekler olmak üzere karaciğer, mide ve bağırsak gibi sindirim sistemi organları derin şekilde etkiler.

Amiloidoz
Amiloidoz

Amiloidoz hastalığının sebebi nedir?

Hastalığın net bir sebebi belli değildir ancak bazı hastalıkların oluşması amiloidoz hastalığının oluşmasına sebep olur. Örneğin kemik iliği kanseri, romatizma, Akdeniz ateşi hastalığı ve kronik kemik enfeksiyonu gibi hastalıklar amiloidoz hastalığının oluşmasında başlıca rol oynayan hastalıklar olarak dikkat çekmektedir.

Ayrıca bu zararlı olan bileşen Alzheimer hastalığı ile birlikte oluşmuş ise beyinde birikerek beyine ciddi zararlar verebilir.

İlgili Yazı

Ailesel Akdeniz Ateşi (FMF) Hastalığı ve Merak Edilenler

Amiloidoz belirtileri nelerdir?

Amiloidoz hastalığının belirtileri zararlı bileşenin etkilemiş olduğu organa göre değişiklik göstermektedir. Örneğin bu zararlı bileşen beyinde birikmiş ise zihinsel bozukluklar ortaya çıkacaktır; böbrekte birikmiş ise taş oluşumu, böbreklerin işlevlerini kaybetmesi gibi durumlar ortaya çıkacaktır.

Genel olarak değerlendirecek olursak amiloidoz belirtileri şunlardır:

  • Vücudun çeşitli bölgelerinde kızarıklıkların oluşması ve lekelerin görülmesi
  • Damarların tıkanması ve kalp ritminin bozulması
  • Kalp yetersizliği
  • Ülser
  • Böbrek taşı
  • Böbrek yetersizliği
  • Zihinsel bozukluklar
Amiloidoz
Amiloidoz

Daha önce belirttiğimiz gibi bu belirtiler zararlı olan proteininin biriktiği organa göre değişiklik gösterir. Örneğin zararlı bileşen kalp ve çevresinde birikmiş ise kalp ritminin bozulması ve kalp yetersizliği gibi hastalıklar ortaya çıkar. Belirtilerine göre araştırma yapılması her zaman daha yerinde olacaktır.

Hastalığın teşhisi ise idrar tahlili ile yapılmaktadır. İdrar içerisinde varlığı saptanan zararlı bileşeninin ardından biyopsi için doku örneği de alınması gerekebilir.

Ayrıca bu maddenin birikmesinin herhangi bir sebebi olmadığı için tedavisi de doğrudan olarak mümkün değildir. Dolaylı olarak tedavisi mümkündür. Dolaylı olarak tedavisi ise etki ettiği organlar üzerinden yapılır. Amiloidoz hastalığının teşhisinin koyulmasının ardından ilgili organdaki bozukluk tedavi edilirse zararlı bileşeninin de çoğalması engellenmiş olur.

Hastalığın tedavisinde ilaç tedavisinin önemli bir yeri bulunur. Örneğin Akdeniz ateşi hastalığı ile birlikte görülen durumlarda uygulanan ilaç tedavisi bu maddenin birikmesini engeller ve böylece amiloidoz hastalığının yaygınlaşması engellenmiş olur.

Önemli bir husus da genetik faktörlerden kaynaklanan amiloidoz hastalığının oluşumudur. Hastalık genetik faktörlerden meydana geliyorsa ebeveynlerden çocuklara geçiş yapar. Bu türden amiloidoz hastalığı ise genellikle sindirim sistemini kötü şekilde etkiler.

Yorum Yap

Yorum Yap