1. Ana Sayfa
 2. Aile Planlaması
 3. Aile Sisteminin Gereksinimleri ve Aile Huzuru Sağlama Yöntemleri
Trendlerdeki Yazı

Aile Sisteminin Gereksinimleri ve Aile Huzuru Sağlama Yöntemleri

Aile gereksinimleri, bir ailenin temel taşlarındadır. Bu gereksinimler (güven ortamı, özel hissetme, vb.) oluşmazsa ailede eksiklikler meydana gelmektedir.

Aile Sisteminin Gereksinimleri

Bireyler, doğar, gelişir ve büyür. Bir bireyin tüm gereksinimleri buna göre şekillenir. Aile de bireylerden oluştuğu için ailenin sisteminin gereksinimleri bulunmaktadır. Aile olmak için ilk olarak bir anne ve bir de babaya ihtiyaç bulunmaktadır. Bu şartlar oluştuktan sonra ailenin ilk adımı sağlanır. Çocuk oluşmasıyla birlikte de çekirdek aile formülü uygulanmış olmaktadır.

Gereksinimler ailenin en temel özelliğidir. Anne, aile içinde annelik görevini yürüterek gereksinim olan sorumluluğu üstlenir. Baba da babalık göreviyle burada rol model oynamaktadır. Hem anne hem baba hem de evlat, aile için gereksinimleri karşılamazsa ailenin temel taşlarında oynama ve esneme olur. Bu durum boşanmaya kadar gidebilmektedir.

Temel Aile Gereksinimleri
Temel Aile Gereksinimleri

Temel Aile Sisteminin Gereksinimleri

Aile için gereksinimler farklılık göstermektedir. Temel olarak ailenin gereksinimleri şunlardır;

 1. Güvenli bir aile: Aile içindeki tüm bireylerin güvende olduğu, bireylerden birisinin aile yapısını bozmayacağı ve bırakmayacağı gereksinimdir. Bir ailede güven yoksa oradaki aile, başka bir ortama, gruba ya da yeni bir aileye yönelebilmektedir. Bir birey, kendisini güvende hissetmiyorsa en güvendiği insanla hayatını devam ettirmek istemektedir.
 2. Sorumluluk: Sorumluluk duygusu hem aileyi geliştirirken aile yapısındaki iş bölümünü de paylaştırır. Tüm aile üyeleri, sorumluluk duygusunu eşit olarak paylaşmakla mükelleftir. Tüm sorumluluğu anne ya da baba üstlenmesi, aileyi zayıflatacak ve bir sorunla karşılandığı durumda üye, başkalarını suçlayacaktır.
 3. Özel hissetme: Aile içindeki temel vurgu kendisini özel hissetme ile alakalıdır. Eğer aile ortamında yeteri kadar değer görülmüyorsa anne, baba ya da evlat, kendisini özel hissettiği alanlara doğru kayabilmektedir. Bir aile üyesi, kendisini kanıtlamak için yeni arkadaşlıklar edinmeye başlayacaktır
 4. Sağlıklı ve manevi ortam: Her aile üyesi, ne için yaşadığını bilmek ve öğrenmek ister. Bunu da en iyi aileden öğrenir. Eğer aile üyesinin hiçbir amacı, inancı ya da duygusu yoksa o aile manevi olarak tükenmiştir. Sağlıklı kalmak için sağlıklı düşünmek gerekmektedir. Böyle ailelerde yaşayan aile üyeleri başkalarını yargılamayı ve önyargı oluşturmayı hedef haline getirirler. Hem sağlıklı hem de maneviyat dolu insanlar, daha mutlu, daha fazla sorumluluk alabilen bireylere dönüşmektedir.
Huzurlu Aile
Huzurlu Aile

Aile Huzuru Nasıl Sağlanır?

Aile huzuru dediğimiz şey erkek ve kadının birbirine olan saygıyla ortaya çıkar. Aile huzuru isteyen tüm çiftler şu formülle aile huzurunu tam olarak yakalayabilir;

Sevgi + hoşgörü + fedakarlık + tevazü= Huzur

Boşanmaların yüzde 90’ı şiddetli geçimsizlikten kaynaklanmaktadır. Hem kadın hem de erkek, kendi haklarının yanında eşlerinin de haklarını bilmesi aile huzuru için altın değerindedir. Bazı geçimsiz, mutlu olmayan ve huzursuz ailelere bir çocuk da yetebilmektedir. Çocuk hem ailenin düzenini sağlarken hem de mutluluğa kapı açabilmektedir. Karı kocanın mutlu bir aile yuvası kurması için karşılıklı olarak sevgi ve saygı göstermesi gerekmektedir.

Evlilik, beraber yaşlanmakla beraber eşlerin birbirini sevmesiyle gerçekleşir. Eş seçimi sırasında aile mutluluğu ön plana alınmalıdır ve bunun için; düşüncelerin uyuşacağı, beraberlik kavramının gelişmiş olması, zevk ve tercihlerin yapısına, anlayışa, zorlukta elini uzatabilmesine, yardımlaşmaya dikkat etmelidir.

Mutlu Aile
Mutlu Aile

Aile huzuru için yapılacaklar

Aile, muhafazakar bir yapıla hareket eden, tüm üyeleri birbirine bağlayan, aile üyelerini, muhafaza eden ve bu üyeleri geleceğe taşıyan birimdir. Aile mutluluğu üzerinde mutluluk da olabilir mutsuzluk da. Devamlı ve kalıcı bir aile huzuru için yapılacaklar şunlardır;

 • Karşılıklı konuşmalar, saygı, sevgi, vefa, fedakarlık, hürmet ile halledilmelidir
 • İki taraf da birbirini tenkit(eleştirmek) etmesin. İki taraf da kullanması bedava olan teşekkür ederim kelimesini dilinden eksik etmesin
 • Eşler, birbirine tatlı ve küçük sürpriz yapmalı
 • Gerçekleri kabul etmek gerekmektedir
 • Eğer ortada bir huzursuzluk varsa mutlaka tespit edilmelidir. Tespiti halinde de kafa kafaya vererek huzursuzluğun çözümü araştırılmalıdır
 • Her iki taraf da, hayallerindeki eşe göre yaşamını sürdürmesin. Mevcut eşine göre hayatını şekillendirmelidir
 • Hem erkek hem de kadın, birbiri ile uğraşmaktansa kendini geliştirecek ve eksiklerini kapatacak işlere başvurmalıdır
 • Her iki taraf da, ters konuşmalara, dırdır, asık surat, fazla endişe, gereksiz harcama gibi konularda dikkat etmesi gerekmektedir
 • İki taraf da evlilik ile ilgili sorumluluklarını bilmesi gerekmektedir. Bir ailede sorumluluk yoksa ailede düşünce de yoktur ve bu durum aile mutluluğu için tehlikelidir.
 • Eşler birbirine karşı yapıcı eleştiriler getirebilmelidir ve yine eşler, kusur konusunda tamir edici olmalıdır

Aile huzuru sağlamak isteyen eşler ilk olarak kendi hatalarını düzeltmelidir. Eğer bu hatalar düzelir ve karşı tarafa da saygı gösterilirse hem huzur hem de kalıcı bir mutluluk eşler arasında sağlanmış olur.

Daha fazla bilgi alabilmek için Aile planlaması kategorimize göz atabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap