1. Ana Sayfa
  2. Aile Planlaması
  3. Aile Planlaması Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Trendlerdeki Yazı

Aile Planlaması Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Aile planlaması ailenin temel yapı taşını oluşturmaktadır. Aile planlaması yapan ailelerin daha mutlu olduğu görülmüştür.

aile-yapilanmasi-kapak

Aile planlaması kişilerin özgür iradesiyle karar verdikleri, çocuk sahibi olma düşüncelerinde özgür bir yapının oluşması, istedikleri zaman bebek doğura bilmeleri, gerekli bilgi ve eğitimle donatıldıkları kadının da sağlık düzeyini göstermesidir.

Aile planlaması ile aileye, ailenin ekonomisini, mutluluğunu, dengesini bozmayacak düzeni aileye katmaktadır. Doğum sonrası aile planlaması ise; doğumlar arasındaki süreyi yönetebilmek ve anne ile çocuğun sağlığını koruyabilme amacı taşımaktadır.

aile-planlamasi-yazi
Aile Planlaması

Aile planlamasında amaçlar

Aile planlamasıyla ailenin temel yapısını oluşturan anne baba ve bebek düzenini sağlamaktadır. Genel itibariyle anne ile çocuk arasındaki düzeni sağlar. Aile planlamasındaki temel amaç; aile yapısındaki üyeleri bilgilendirmek ve çok istedikleri durumda farklı nedenlerle çocuk sahibi olamayan aile üyelerine hizmet sunmaktan geçmektedir. Aile planlamasında temel esaslar ve aile planlamasının ilgilendiği alanlar şöyle sıralanmaktadır;

İstenmeyen gebeliği önlemek:

Bunu uygulamak için ilişkiden sonra “ertesi gün” hapı kullanılabilir ya da kürtaj ile bu soruna çözüm bulunabilir. Ülkemizde 10 haftada kadar kürtaj tedavisi uygulanabilmektedir.

Gebelik aralığını ayarlamak:

Gebelik aralığı ile fazla ya da az çocuk oranını ayarlayabilirsiniz.

Aşırı doğurganlığı önlemek:

Aşırı doğurganlığı önleyerek fazla çocuk yapma ihtimali engellenmiş olur. Bu sayede annenin sağlığı da düzene girer ve korunur.

Doğum yaşını ayarlamak:

İdeal bir doğum yaşı 18 ile 35 arasında olmalıdır. Buradaki fark ayarlanarak doğum, aile yapısı ve sağlık düşünülmüş olur.

Sağlıklı çocuklardan oluşan bireyler yetiştirmek:

Aile planlamasındaki temel amaç bireyleri sağlıklı şekilde yetiştirmektir. Bunun için aileye tam katkı sağlanmaktadır.

Çocuk sahibi olamayan ailelere yardım etmek:

Farklı nedenler yüzünden çocuk sahibi olamayan anne ve babaya yardım ederek evlat edindirilmesi, farklı sağlık yöntemler ile çocuk sahibi olma yöntemleri izlenilmektedir.

aile-planlamasi-icerik
Aile Planlaması – Mutlu Aile

Aile planlaması için yöntemler

Ailedeki çocuk sayısını dengeleyerek doğumlar arasını süreyi uzatıp kısaltmak için aile planlaması kullanılmaktadır. Ayrıca, istenmeyen gebeliği önlemek için kadın ve erkek tarafından bazı yöntemler kullanılmaktadır. Buradaki temel yöntemler ise kadın için; rahim için araç, depo enjeksiyon ve tüp ligasyonudur. Erkek için ise alternatif yoktur; prezervatif (kondom). Aile planlaması sayesinde ailedeki yapıyı ideal bir şekilde korumak mümkündür.

Aile Planlamasında Altın Kural: Gebeliği Önlemek

İstenmeyen gebeliği önlemek için kadın ve erkek tarafından kullanılan farklı yöntemler bulunmaktadır. Ebeveynler, aile planlaması yapmak, doğumlar arası zaman kontrol etmek, istenmeyen gebeliği önlemek ve doğumlardaki çocuk sayısını azaltmak için kullanılan yöntemdir.

Korumasız ilişki geçirildikten sonra kadın ve erkek farklı yöntemler ile gebeliği önlemek amacıyla kullanmak isterler. Kadınlar tarafından kullanılacak yöntemler için 35 yaşını geçmemiş olma şartı vardır. Doğum kontrol hapları sigara kullanan kadınlara önerilmemektedir. Adetlerde düzensizlik olmaz, yine eskisi gibi düzen içerisindedir. Her yöntemin kendisine ait yan etkileri bulunmaktadır. Erkekler tarafından kullanılan kondom için ise pek bir şart yoktur ama etkisi çoktur; hastalıklardan korur, gebeliği önler…

Aile Planlaması: Gebelik
Aile Planlaması: Gebelik

Gebeliği önlemek için yöntemler

Doğum kontrol ve istenmeyen gebeliği önlemek için ilk olarak ilişkiniz korumasız olmalıdır. Eğer erkek tarafından kondom kullanılmışsa diğer yöntemleri kullanmanıza gerek yoktur. Doğum kontrol hapları, içerisinde, östrojen ve progestron hormonu bulundurmaktadır. Gebeliğiönlemek için kadınlarda ve erkeklerde kullanılan yöntemler şunlardan oluşmaktadır:

Spiralin: Kadınlara uygulanan gebeliği önleme yöntemidir. Korumasız ilişkinin ilk 5 gününde takılmaktadır. Gebeliğin devam etmesi yine bireylere kalmıştır. Eğer düzgün takılmazsa enfeksiyon riski bulunmaktadır. Spiralin yan etkileri ise, kanama ve ağrıdan oluşmaktadır. İlk 7 hafta spiralin takıldığı kadınlarda düşük oranı fazladır.

Erkekler için gebeliği önleme yöntemi, Kondom: Erkekler tarafından ilişki öncesi ve kadındaki gebeliği önlemekiçin kullanılan bir yöntemdir. Esnek ve ince olan bu kılıf, erkeklerdeki meniyi kadına ulaşmasını engelleme işini görür. Bu sayede kadın gebelik durumundan kurtulur. Cinsel yollu hastalıklardan korunmak için de en iyi yöntemdir.

Ertesi gün hapı: Korumasız bir ilişki geçirdikten sonra kullanılan bir yöntemdir. Kadınlar bu hapı, ilk 5 gün içerisinde almalıdır. Lakin bu ilaç sizi gebelikten korumaz, gebelikten kurtulmak için şansınızı en alt seviyeye indirir. Her ilişki sonrası eğer gebelik istenmiyorsa kullanılmalıdır. 35 yaşından yüksek kadınlara önerilmemektedir.

İğne: İlişki öncesinde kullanılan gebeliği önleme yöntemidir. Vücuda 1 ile 3 ay içerisinde salgılanır. Vücut yüksek dozda hormon alır ve gebeliği önler. İlaç etkisi boyunca bazı kanamalar görülmektedir. Gebeliği koruma oranı yüksek bir yöntemdir.

Daha fazla bilgi alabilmek için kategorimize göz atabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorum Yap